Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies, a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Oczomyjki - płuczki do oczu - zawsze warto je mieć pod ręką.

Oczomyjki - płuczki do oczu - zawsze warto je mieć pod ręką.

Oczy jako narządy receptorowe, odpowiadające za widzenie, są bardzo wrażliwe i niestety podatne na uszkodzenia. Podczas pracy w trudnych warunkach, w których występuje duże zapylenie, możliwość przedostania się ciała obcego do oka lub ryzyko kontaktu z niebezpieczną substancją, np. kwasem, należy wyposażyć pracownika w płuczki do oczu, tzw. oczomyjki.


Jak chronić oczy?

Oczywiście najprostszą metodą ochrony narządu wzroku jest stosowanie okularów i masek. Akcesoria takie powinny stanowić podstawowy element wyposażenia BHP pracowników obsługujących urządzenia skrawające, elektronarzędzia, a także mających kontakt z toksycznymi substancjami oraz kwasami. Niestety, samo posiadanie takich okularów nie daje 100% gwarancji, że oczy nie ucierpią.


Rodzaje zagrożeń dla oczu

Ciała obce – przedostanie się ciała obcego do oczu jest bardzo proste i może zdarzyć się w wielu sytuacjach. Najczęściej dochodzi do tego w trakcie obsługi urządzeń skrawających. Pił, tokarek, frezarek, szlifierek, wiertarek i innych. Odpryski materiału z dużą prędkością wydostają się spod urządzenia. Ustawienie się pod niewłaściwym kątem lub odbicie rykoszetem od ściany może skutkować tym, że ciało obce wpadnie do oka. Innym rodzajem niebezpiecznej sytuacji jest praca w miejscach, w których występuje duże zapylenie. Drobinki kurzu mogą szybko i łatwo przedostawać się do obu oczu, powodując nie tylko dyskomfort, ale również znacząco pogarszając jakość widzenia.

Kwasy – poparzenia kwasami stanowią równie poważne zagrożenie dla oczu. Pracując na stanowiskach laboratoryjnych lub wykorzystując różnego typu substancje czyszczące, rozcieńczające lub odtłuszczające, istnieje ryzyko przedostania się ich do oczu. Jeśli nie w postaci płynnej, to również jako oparów, które mogą być równie niebezpieczne. Stopień zagrożenia oczu kwasami zależy od kilku czynników: temperatury oparów lub kwasu, rodzaju substancji, a także czasu trwania kontaktu. Im dłużej substancja ma kontakt z oczami, tym ryzyko większe. Dla oczu najbardziej niebezpieczne są silne kwasy i zasady o dużym stężeniu.


Jak postępować, kiedy coś dostało się do oczu?

Kiedy stwierdzimy że coś dostało się do naszego oka – ciało obce lub kwas, należy działać natychmiastowo. Większość osób może u siebie zaobserwować naturalny odruch pocierania gałki ocznej. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Powodów jest kilka. Pocierając oko, doprowadzamy do jeszcze głębszego wbicia się ciała obcego, doprowadzamy również do roztarcia kwasu na większej powierzchni oka. Dodatkowo, na naszej dłoni mogą znajdować się inne zanieczyszczenia, pogarszając jeszcze bardziej sytuację.

Co więc należy robić? Odpowiedź jest jednoznaczna i potwierdzi ją każdy lekarz oraz specjalista BHP. Należy przepłukać oko lub oczy dużą ilością płynu. W tym celu opracowano specjalne rozwiązanie – płuczki do oczu.

Oczomyjki zawsze warto mieć blisko siebie

Płuczki do oczu mają postać plastikowego pojemnika o pojemności 200 lub 500 ml. Zakończony jest specjalną, elastyczną nakładką, którą przykładamy do oczodołu. Dostosowuje ona swój kształt do kształtu twarzy, zapewniając doskonałe przyleganie.

Ściskając buteleczkę dłonią lub obracając ją od góry nogami, doprowadzamy do wypływania specjalnego płynu, który wypłukuje nasze oczy. Zużyty płyn wydostaje się na zewnątrz przez dwa otwory, umieszczone w nakładce na oczodół.


Płuczki do oczu występują w dwóch wariantach:


Oczomyjki są dostępne jako:


W przypadku jeśli stacja ma być umieszczona na zewnątrz budynku lub w miejscach, w których może występować ujemna temperatura, zaleca się zakup stacji z wbudowanym ogrzewaniem elektrycznym o napięciu 12V lub 24V. Pozwala ono uzyskać optymalną temperaturę płynu, zabezpieczając go przed zamarznięciem.

Kategorie

Informacja

Artykuły

Tagi