Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies, a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Maty antyzmęczeniowe - komfort dla Twojego pracownika

Maty antyzmęczeniowe - komfort dla Twojego pracownika

Maty antyzmęczeniowe - komfort dla Twojego pracownika

Długotrwała praca w pozycji stojącej, wykonywana na twardym podłożu, w perspektywie czasu może skutkować wieloma problemami. Nie tylko zdrowotnymi, ale również pogorszeniem koncentracji, uwagi, skupienia, a tym samym zmniejszeniu wydajności pracownika. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka.


Twarde podłoże niebezpieczne dla pracownika

Betonowe posadzki pokryte warstwą żywicy epoksydowej – to najczęściej spotykane wykończenie podłóg w magazynach oraz halach produkcyjnych. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Jest trwałe, niedrogie w wykonaniu, a jednocześnie pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Badania naukowe jednak potwierdziły, że stojąc na twardym podłożu przez kilka godzin dziennie, stan zmęczenia pojawia się znacznie szybciej. Jest ono wywołane usztywnianiem się mięśni nóg, które zostaje wywołane zbyt stabilnym podłożem. Czując pewność, że pod naszymi stopami jest stabilne i twarde podłoże, mięśnie się usztywniają. Nie musząc balansować ciałem dla zachowania równowagi, zostaje ograniczony przepływ krwi w kończynach dolnych. Efektem tego są obrzęki, bolesność, skurcze, a po kilku latach pracy w takich warunkach, również problemy z zasypianiem i inne dolegliwości zdrowotne. Oczywiście przez cały czas towarzyszy temu ogólne zmęczenie, zniechęcenie i brak skupienia, wywołany potrzebą odpoczynku.

Twarde, surowe podłoże posadzek jest również niebezpieczne z wielu innych powodów. Kiedy jest wilgotne, może okazywać się bardzo śliskim, zimą czuć od niego bardzo duży chłód, może również okazać się niebezpieczne podczas ewentualnego upadku. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów są maty antyzmęczeniowe.


Co to są maty antyzmęczeniowe?

Istniejące od wielu lat maty antyzmęczeniowe, znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie zakładów pracy. Przeznaczone są do układania na podłogach, w miejscu w którym pracownicy wykonują pracę na stojąca. Maty antyzmęczeniowe, dzięki temu że są produkowane w wielu odmianach i rozmiarach, mogą być rozkładane na dużych powierzchniach, np. wzdłuż linii produkcyjnej lub taśmociągu, jak również mogą stanowić mniejsze wycinki, układane przy pojedynczych stanowiskach pracy.


Jakie zalety mają maty antyzmęczeniowe?

Ochrona pracownika – ich główną funkcją jest ochrona pracownika przed zmęczeniem. Dzięki swojej elastyczności i sprężystości sprawiają, że mięśnie nóg nie usztywniają się tak, jak podczas stania na twardym podłożu. Maty antyzmęczeniowe swoją miękkością wymuszają balastowaniem ciałem, przenosząc równomiernie obciążenie przy każdej zmianie pozycji. Oznacza to mięśnie nóg pracują cały czas, a przepływająca przez nie krew odżywia je. Wbrew pozorom, to że mięśnie pracują, a nie są zastane, pozytywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu pracownika. Po skończonym dniu pracy, czuje on się dobrze, a zmęczenie nóg, mięśni i kręgosłupa jest nieodczuwalne. Zachowuje on siły niezbędne do tego, aby móc realizować swoje pasje i zainteresowania w wolnym czasie. Maty antyzmęczeniowe pozytywnie wpływają na nastawienie pracowników, którzy przychodzą do pracy bez myśli o tym, że wrócą do domu wyczerpani, na spuchniętych nogach.

Poprawa przyczepności – maty antyzmęczeniowe wykonane są z trwałych materiałów na bazie kauczuku, które znacząco poprawiają przyczepność obuwia do podłoża. Występując w dziesiątkach rodzajów, mogą dysponować powierzchnią ryflowaną, z wyżłobieniami, ażurową, a także ze specjalnie wyprofilowanymi kanałami, w których można ułożyć przewody, jak również kanałami służącymi do odprowadzania rozlanych cieczy. Maty antyzmęczeniowe są produkowane w technologii, pozwalającej na użytkowanie na nich wózków kołowych. Można więc umieszczać je na tych stanowiskach, do których komponenty docierają w sposób zautomatyzowany. Maty są olejoodporne i zachowują wysoki poziom antypoślizgowości, znacząco poprawiając bezpieczeństwo pracy.


Warunki użytkowania

Maty zmęczeniowe produkuje się w wielu wariantach. Między innymi jako maty do luźnego ułożenia na podłodze, jak również przeznaczone do układania w specjalnie wykonanych wgłębieniach. Maty można również zakupić w specjalnej odmianie z przyczepna powłoką od spodu, która jeszcze bardziej poprawia przyczepność maty do podłogi.

Kategorie

Informacja

Artykuły

Tagi