Informujemy, iż nasza strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies, a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Jakie obuwie robocze wybrać?

Jakie obuwie robocze wybrać?

Jakie obuwie robocze wybrać? - półbuty, trzewiki, sandały, z podnoskiem stalowym, kompozytowym, bez podnoska, z wkładką antyprzebiciową itp.

Obuwie robocze to jeden z najważniejszych elementów ochrony osobistej pracownika. Obuwie takie, aby spełniało wszystkie wymogi BHP, powinno być starannie dobrane pod kątem wykonywanej pracy i zagrożeń, z którymi pracownik może mieć kontakt. Obuwie robocze występuje w kilku modelach, różniących się między sobą konstrukcją, użytymi do ich produkcji materiałami, a także stopniem ochrony.

Jeden z podstawowych podziałów obuwia BHP obejmuje trzy kategorie butów:

  1. obuwie ochronne
  2. obuwie bezpieczne
  3. obuwie zawodowe

W obuwiu tym występują różne metody ochrony palców, które są najwrażliwszymi częściami stopy. Różnej grubości występuje również podeszwa, która dodatkowo może być wzmocniona arkuszem stali, chroniącej obuwie przed przebiciem.

Półbuty, trzewiki, sandały

Powyższe trzy rodzaje obuwia zaliczane są do grupy obuwia ochronnego. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego poruszania się po utwardzonych i nieutwardzonych powierzchniach, na których nie występują zagrożenia mogące doprowadzić do skaleczenia stopy. W takim obuwiu można wykonywać prace na zewnątrz obiektów jak i wewnątrz. Sprzedawca, pracownik gastronomii, personel szpitalny (dla tej grupy pracowników istnieją tzw. sandały medyczne). Zaletą półbutów, trzewików i sandałów jest bardzo wysoki komfort użytkowania, który najczęściej uzyskuje się poprzez użycie naturalnej skóry do produkcji buta. Również podeszwa w takim obuwiu nie musi być zbyt gruba, dzięki czemu buty są lekkie i wygodne w noszeniu, nawet przez 8 godzin dziennie. Obuwie takie nie nadaje się jednak do użytkowania w miejscach, w których stopa powinna mieć zapewnioną znacznie lepszą ochronę – na przykład przed zmiażdżeniem. Wówczas z pomocą przychodzi obuwie bezpieczne lub specjalne nakładki na obuwie ochronne.

Obuwie bezpieczne z podnoskami

Ta grupa obuwia jest wyposażona w specjalne podnoski, umieszczone w przedniej części obuwia. Podnosek to wzmocnienie butów, zabezpieczające palce przed uderzeniem, zmiażdżeniem lub obcięciem przez spadający przedmiot. Budowa podnosków chroni palce z każdej strony – od góry, z boków oraz od przodu. Obuwie bezpieczne z podnoskami, może występować w postaci półbutów, trzewików, a także obuwia z cholewką.

Można wyróżnić dwa rodzaje podnosków: stalowe oraz podnoski kompozytowe.

Podnoski stalowe – najtańsze, a przez to najczęściej występujące w obuwiu BHP. Duża wytrzymałość stali zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa., przy stosunkowo niskiej cenie. Niestety na tym zalety podnosków stalowych się kończą. Wadą obuwia z podnoskami stalowymi jest ich większy ciężar, który może negatywnie wpływać na komfort pracy w takich butach. Co więcej, używanie takiego obuwia zimą podczas pracy na zewnątrz, prowadzi do szybszego wychłodzenia stopy.

Podnoski kompozytowe – droższe w produkcji, ale znacznie lżejsze i sprawiające że komfort stosowania obuwia BHP jest wyższy. Podnoski kompozytowe zapewniają również dobrą izolacyjność termiczną, dlatego doskonale nadają się do stosowania w butach przeznaczonych do pracy na zewnątrz.

Jeśli charakter pracy nie wymaga ciągłego stosowania obuwia bezpiecznego z podnoskami, można wykorzystać nakładki na obuwie ochronne. Są to zewnętrzne podnoski wyposażone w elastyczne taśmy z regulacją, które ubiera się na wierzch obuwia. Ten rodzaj zabezpieczenia zapewnia równie dobrą ochronę, a jego zaletą jest to, że może być wykorzystywany również przez gości pojawiających się w zakładzie pracy i nie dysponujących własnym obuwiem BHP.

Obuwie zawodowe

Stanowi najwyższą klasę obuwia BHP, zapewniając maksymalną ochronę stopy w najtrudniejszych warunkach pracy. Oprócz tego że może być wyposażone w podnoski, to często występuje w tych butach wkładka antyprzebiciowa. Wkładka taka zabezpiecza stopę przed zranieniem, w czasie nadepnięcia na deskę w wbitym gwoździem. Obuwie takie może sięgać do kostki lub za kostkę, dodatkowo usztywniając stopę. Nadaje się do wykonywania najtrudniejszych i najbardziej wymagających prac, między innymi na wysokości, przy wznoszeniu konstrukcji stalowych itp.

Kategorie

Informacja

Artykuły

Tagi